неділя, 13 грудня 2015 р.

Знято та презентовано перші дві серії першого документального фільму про Франка на Франківщині.

Ось так виглядають будиночки в Івано-Франківську, в яких перебував І.Я.Франко
(світлина зроблена під час зйомки фільму влітку 2011 року, місто Івано-Франківськ)

Напередодні 350-х роковин з часу надання Івано-Франківську Магдебурзького права Громадське Інтернетбачення Прикарпаття спільно з студією Мирослава Бойчука продовжують працювати над документальним фільмом, темою якого є перебування Івана Франка на Франківщині. Ця стрічка буде першою частиною історичної відеодокументалістики Прикарпаття. ЇЇ вихід планунується на День Міста - 7 травня 2012 року.    Наскільки нам відомо, - ця тема у публікаціях дослідників висвітлена досить широко, а от у документалістиці - вперше. Тим приємніше відзначити широку географію знаних людей, думки яких нам вдалось зафіксувати:
    Це старожили міста Олексій Сітко та Степанида Ліуш;
   - кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Прикарпатського Національного Університету ім.Стефаника, головний історик Франківська Богдан Гаврилів;
   - заслужений працівник культури України, доцент, начальник виховного відділу Прикарпатського Національного Університету ім.Стефаника Петро Арсенич;
   - краєзнавець, член історико-краєзнавчого об’єднання "Моє місто" Михайло Головатий;
   - заслужений працівник культури України, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Роман Горак;
   - доктор історичних наук, професор Львівського Українського Католицького Університету імені святого Климента Ярослав Грицак;
   - доктор філологічних наук, професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Франка Михайло Гнатюк;

   - завідувач "Літературного музею Прикарпаття" Володимир Смирнов;
   - директор Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею 1956 -1985 років, заслужений працівник культури України Олександра Синиця;
   - доктор філософських наук, професор кафедри філософії Прикарпатського Національного Університету ім.Стефаника Степан Возняк;
   - онук Івана Франка Рональд Франко.

Кількома словами ще про деякі унікальності фільму:
    В ньому не тільки розповіді про місця, причини та наслідки перебування Каменяра на Прикарпатті, але й відповіді знаних людей на провокативні запитання. Одне з них:" А чи так вже й багато Франкового у Франківську?".  Відповідь на це запитання у фільмі звучатиме і від того науковця, котрий свого часу мав сміливість висловити  його на людський загал.

    Вперше у документальному висвітленні життя Івана Франка буде здійснено спробу показати Каменяра не тільки як великого українського генія, гіганта думки, образ якого в уяві більшості вимальовується у вигляді майже божественної істоти, а й у постаті звичайної, земної, інколи грішної, хоч у багатьох випадках і неординарної особистості, з усіма притаманними їй людськими слабкостями та звичками.
    Попри це,- автори не могли промовчати і про поточні проблеми, пов"язані з історією самого міста, яке носить ім"я Франка: досі в Івано-Франківську нема музею Каменяра, а будинок, в якому письменник бував найчастіше і проживав чи не найдовше, - під загрозою зникнути з його мапи.
До речі, про факт причетності будинку до історії життя та діяльності Івана Яковича, його власники дізнались з вуст нашої знімальної групи безпосередньо під час зйомок.

Франківщина",- це лише перша цеглина у "стіні" документальної історії Прикарпаття. Муруємо її, поки що, наодинці. Жодної підтримки, в тому числі і від владних структур, на цей момент, ми не добились, хоча офіційні пропозиції  в різні інстанції було надіслано ще в червні минулого, 2011 року.
    Перемовини з комерційними структурами та громадськими організаціями  також обмежились пустопорожніми балачками на кшталт "ідея хороша, вартує на увагу" та відчіпними обіцянками "підтримаємо" та "допоможемо"...    Натомість, з наближенням виборів, все частіше надходять реальні пропозиції про "допомогу" від різноманітних партійних структур. Це, з одного боку, дає надію, а з другого,- так не хотілось би зафарбовувати цю ідею в будь-які, навіть найнародніші партійні кольори, бо не один раз бачили у що перетворюється співпраця з такого роду "меценатами"відразу після виборчої кампанії.
    І все ж, незважаючи на мінорність ситуації щодо виготовлення фільму на даний момент,  - сподіваємось на мажорність кінцевого результату наших зусиль, в тому числі і завдяки оприлюдненню даної публікації. Хотілось би, щоб і Ви, шановні читачі, слухачі та глядачі, сприймали її не як "сомплі у хустинку", а як пролог до пропозиції кожному із Вас долучитись до важливої і,  сподіваюсь, потрібної не тільки франківцям Всенародної справи.
    До прикладу: користувачі Інтернетмережі, могли б сприяти ій простим розповсюдженням даної публікації у своїх соціальних мережах.
    Зауважу, раді будемо отримати підтримку цього проекту, не тільки від меценатів, представників владних та громадських структур, та почути відгуки і пропозиції не тільки від професійних фахівців, а й від звичайних людей, - усіх тих, хто   не байдуже ставиться до проблем вивчення, збереження та поширення інформації про нашу минувщину.

    Тож ще раз запрошуємо всіх  Вас  до співпраці у творенні української історії. В пригоді стануть спогати очевидців, фотографії, люди, предмети, документи, словом все те, що стосується  життя, творчості та громадської діяльності Каменяра. Вдячні будемо і за фінансову підтримку.                                  

Для зацікавлених подаємо наші контакти та реквізити:
76009. Україна, м. Івано-Франківськ, вул.Степана Бандери №6.
Телефони: 0342 (730208), мобільний 0509091572.
Електронна адреса: retrofilm@mail.ru
Сайт студії М.Бойчука: www.pro.videostudio.if.ua
Сайт Громадського Інтернетбачення Прикарпаття: www.frankivsktv.if.ua
Банківські реквізити: р/р  26009126317,   МФО  320478,   код  ЄДРПОУ   2145702290      в   аб укргазбанк

      І вже насамкінець (не оригінально, але класично) нагадаю слова Максима Рильського:
"Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.  Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не годен пошани".

З повагою, режисер фільму, Мирослав Бойчук.
8 березня 2012 року. Івано-Франківськ.

Немає коментарів:

Дописати коментар